שכר טרחה עורך דין בעסקת מקרקעין

עורך דין העוסק בתחום המקרקעין מתמצא בתחומים הקשורים לעסקאות נדל"ן, מיסוי ודיני מקרקעין. עורך דין מסוג זה אחראי על ייעוץ וייצוג לקוחות בכל התחומים הנוגעים לדיני המקרקעין. תחום המקרקעין הינו תחום משפטי בעל היקף רחב, מורכב ומגוון מאוד.

עסקאות מקרקעין הן עסקאות נפוצות, אך מורכבותן הרבה מחייבת עבודה עם עורך דין המתמחה ספציפית בתחום המקרקעין. שכר הטרחה המקובל של עורך דין מקרקעין עומד על כ-0.5% משווי הנכס במקרה של מכירה או קניית דירה.

במאמר זה נפרט עוד אודות מרכיבי שכר טרחה עורך דין בעסקת מקרקעין וכן אודות תפקידו של עורך דין העוסק בתחום זה.

שכר טרחה עורך דין בעסקת מקרקעין

מרכיבי שכר טרחה עורך דין בעסקת מקרקעין

כאמור, שכר טרחה עורך דין בעסקת מקרקעין הינו 0.5% משווי הנכס הנדון בעסקת קנייה או מכירה של דירה. אולם, ישנם מקרים בהם שכר הטרחה יכול להשתנות.

מקרים אלו כוללים למשל:

  • שווי נכס גבוה במיוחד – נכס ששווה הרבה כסף באופן יחסי, יגולם בשכר טרחה גבוה יותר מנכס ששוויו נמוך יותר.
  • שווי נכס נמוך במיוחד – עבור נכס ששוויו נמוך, שכר הטרחה עשוי להיות מעט נמוך יותר מהמקובל.
  • מהות העסקה ומורכבותה – עסקת מקרקעין עשויה לכלול פרמטרים רבים ושונים. בעסקאות מורכבות במיוחד, שכר הטרחה של עורך הדין עשוי לעלות לרמה גבוהה יותר מהמקובל.
  • משך הזמן שעובד עורך הדין על העסקה – גם עסקאות המצריכות זמן עבודה ממושך במיוחד עשויות להיות מגולמות בשכר טרחה גבוהה יותר ולהיפך.
  • ותק ומוניטין – עורך דין ותיק ומוערך בעל מוניטין מעולים עשוי לקחת עמלה גבוהה יותר מהמקובל.
  • עסקאות של התחדשות עירונית – להבדיל מהמקובל בעסקאות אחרות, שכר טרחה עורך דין בעסקת מקרקעין הכוללת התחדשות עירונית עומד לרוב על 1.5% משווי המכירה של הדירות.

מרכיבי הסכם שכר טרחה של עורך דין בעסקת מקרקעין

הסכם שכר טרחה עורך דין מקרקעין כולל את כלל הפעולות שעורך הדין עתיד לבצע עבור הלקוח, בנוסף על עלויות נלוות אחרות. כדאי לוודא שכל הפעולות והעלויות הנוספות מגולמות בהסכם על מנת להימנע מהוצאות מיותרות לאחר מכן.

בין היתר, הסכם שכר טרחה בעסקת מקרקעין צריך לכלול את הדברים הבאים:

בדיקה משפטיתעורך הדין צריך לבדוק על שם מי רשום הנכס בטאבו, אם יש הערת אזהרה על הנכס, האם יש זכויות לצד שלישי על הנכס, האם יש חובות ושעבודים ועוד.
בדיקה של החוזהעל עורך הדין מוטלת החובה לבדוק את חוזה המכר או הקניה על מנת לוודא שכל זכויותיו של הלקוח נשמרות. עורך הדין צריך לדאוג לכל ההיבטים של התשלום, בטחונות, רישומים וכיוצא באלו.
מיסויבעת רכישת דירה עורך הדין צריך לברר ולחשב את כל המיסים הצפויים, ולייעץ בהתאם על כדאיות העסקה. בנוסף, על עורך הדין לדאוג לדווח על קיומה של העסקה לרשויות המס.
רישום בטאבועורך הדין צריך לדאוג לרשום עבור הלקוח הערת אזהרה על הנכס שעתיד להימכר. לאחר הקנייה על עורך הדין לדאוג שהזכויות יועברו על שם הלקוח.
משכנתאעורך הדין צריך לאמת עבור הלקוח חלק מהמסמכים אותם הוא נדרש להגיש לבנק ולטפל בפרוצדורה הנלווית.

משרד עורכי דין מומלץ בתחום המקרקעין

במאמר זה סקרנו את מרכיבי שכר טרחה עורך דין בעסקת מקרקעין ובנוסף עמדנו על מרכיבי הסכם שכר הטרחה של עורך דין בעסקת מקרקעין.

כאמור, תחום עסקאות המקרקעין הוא תחום מורכב ומגוון ולכן מומלץ להיעזר בשירותיו של משרד עורכי דין מומחה בתחום זה. משרד עורכי הדין קינן חיים ושות' הינו משרד עורכי דין ותיק המתמחה בתחום המקרקעין כבר עשרות שנים.

למשרדנו ניסיון בעבודה על פרויקטים מגוונים של לקוחות פרטיים ושל גם לקוחות עסקיים. אז אם חיפשתם משרד עורכי דין מומלץ בתחום המקרקעין, הגעתם למקום הנכון. פנו אלינו עוד היום ונשמח לעמוד לרשותכם.

דילוג לתוכן